Τετάρτη 29 Μαΐου 2013

5η Αγωνιστική Play Off... Α ρε ΠΑΟΚ...

Μα'στα, μα'στα. Προτελευταία αγωνιστική τέλος. Στην Τούμπα, ο τραγικός ΠΑΟΚ των κακομαθημένων και καλοπληρωμένων παικτών και των παλαιών υλικών, επί των οποίων κακώς προσπαθεί να χτίσει κάτι νέο ο Σαββίδης, ηττήθηκε με 1-2 από τον μαχητικότατο Ατρόμητο. Ο ΠΑΟΚ ήταν καλός στο 1ο ημίχρονο και πέτυχε ένα γκολ, εκμεταλλευόμενος τραγικό λάθος του τερματοφύλακα Radman. Στο 1ο ημίχρονο δεν υπήρχε Ατρόμητος. Τούμπα όμως τα πράγματα στο 2ο, όπου ο Παράσχος έκανε ΜΑΤ. 1-1 με το καλημέρα από τον Ατρόμητο και ο απόλυτος αιφνιδιασμός. Αγωνιστική κατάπτωση του ΠΑΟΚ, με έναν Ατρόμητο να απειλεί να κάνει 3 καλές κόντρες με  μια καλή ευκαιρία κι ένα δοκάρι. Ε λοιπόν στην 4η κόντρα δεν ήθελε πολύ. Γκολ στο 90φεύγα και τάβλα. 1-2 ο Ατρόμητος Περιστερίου Χαλκιδόνας και... δικαιοσύνη αποδόθηκε! Στον επόμενο αγώνα, ο Αστέρας Τρίπολης, όντας καλύτερος, κέρδισε με 2-1 τον ΠΑΣ Γιάννινα, με τα δυο γκολ να επιτυγχάνονται νωρίς στο 1ο ημίχρονο και τον ΠΑΣ να απαντά με πέναλτι. Με τον τρόπο αυτό, ο Αστέρας Τρίπολης μπήκε ξανά στο κόλπο ακόμη και για την 1η θέση. Όλα θα κριθούν λοιπόν στην τελευταία αγωνιστική. Τα μέχρι τώρα αποτελέσματα:

7

Στην τελευταία Αγωνιστική, ο ΠΑΟΚ θα μεταβεί στα Γιάννενα, να παίξει τα ρέστα του με τον ΠΑΣ, ενώ ο Ατρόμητος θα αγωνιστεί στο (κατάμεστο πιστεύω) Περιστέρι, εναντίον του (πλέον ενδιαφερόμενου) Αστέρα Τρίπολης.

Σενάρια:
  1. Σε νίκη του Ατρομήτου, ανεξαρτήτως αποτελεσμάτων, αυτός θα βγει στο Champions League.
  2. Σε περίπτωση Ισοπαλίας στο Ατρόμητος - Αστέρας Τρίπολης, ισχύει ότι αν δεν κερδίσει ο ΠΑΟΚ, ο Ατρόμητος θα είναι αυτός που θα βγει στο Champions League. Ο ΠΑΟΚ θέλει μόνο νίκη.
  3. Σε περίπτωση ήττας του Ατρομήτου, ο Αστέρας θα τον προσπεράσει στη βαθμολογία. Σε αυτή την περίπτωση λοιπόν, ο ΠΑΟΚ θέλει να μην χάσει από τον ΠΑΣ Γιάννινα, διότι σε περίπτωση ισοβαθμίας, ο ΠΑΟΚ υπερτερεί, έχοντας κάνει δυο νίκες (σε Τούμπα και Τρίπολη).