Δευτέρα 3 Ιουνίου 2013

Play Off Β' Εθνικής

Ποδόσφαιρο στην Ελλάδα, δεν είναι μόνο η Μεγάλη κατηγορία. Σε αυτή την ανάρτηση θα ασχοληθώ με την πρώτη αγωνιστική των Play Off της Β' Εθνικής. Οι 4 Μονομάχοι που μπήκαν στη διαδικασία, συγκεκριμένα ο Παναιτωλικός από το Αγρίνιο, ο Α.Σ. Ολυμπιακος Βόλου 1937 και η έτερη ομάδα της πόλης Νίκη Βόλου και η Α.Ε.Π. Ηρακλής 1908 από τη Θεσσαλονίκη, διεκδικούν το 4ο και τελευταίο εισητήριο που οδηγεί στη μεγάλη κατηγορία. Οι Παναιτωλικός, Α.Σ. Ολυμπιακός 1937 και Α.Ε.Π. Ηρακλής 1908, ξεκίνησαν στο μίνι πρωτάθλημα με 1 βαθμό, ενώ η Νίκη με 0. Στη χθεσινή πρώτη αγωνιστική, Ο Α.Σ. Ολυμπιακός 1937, αντιμετώπισε την Α.Ε.Π. Ηρακλής 1908 στο Καυτατζόγλειο στάδιο. Πάρα το γεγονός ότι η Α.Ε.Π. Ηρακλής 1908 ήταν πολύ καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, ο Α.Σ. Ολυμπιακός 1937 ήταν αυτός που όχι μόνο κατάφερε να αποκρούσει τις επιθέσεις της, αλλά μετά από ένα λάθος στη μεσαία γραμμή των γηπεδούχων προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, πέτυχε και το μοναδικό τέρμα της συνάντησης (Γιενκα). Στο β ημίχρονο δεν υπήρχαν ιδιαίτερες φάσεις. Τελικό σκορ: Α.Σ. Ολυμπιακός 1937 - Α.Ε.Π. Ηρακλής 1908 0-1. Στο άλλο παιχνίδι της αγωνιστικής Νίκη Βόλου και Παναιτωλικός συναντήθηκαν στο Πανθεσσαλικό. Η ομάδα του Αγρινίου προηγήθηκε με τον Καμαρά, ενώ η Νίκη ισοφάρισε σε 1-1 με τον Βέρτζο, σκορ το οποίο ήταν και το τελικό. Με το τέλος λοιπόν της πρώτης αγωνιστικής, η βαθμολογία έχει ως εξής: