Τετάρτη 19 Ιουνίου 2013

Και τώρα τον λόγο έχει η δικαιοσύνη.

Πάει το μινι πρωτάθλημα της Β' Εθνικής. Επάξια, ο Παναιτωλικός κέρδισε την πρώτη θέση. Ας τα δούμε όμως αναλυτικά. Σήμερα διεξήχθησαν και τα δύο παιχνίδια της τελευταίας αγωνιστικής. Στο Βόλο, ο ΑΣΚ Εθνικός Ολυμπιακός Βόλου 1937 υποδέχτηκέ τον Παναιτωλικό σε ένα πραγματικό ντέρμπυ. Σε έναν πραγματικό τελικό. Η Ομάδα του Αγρινίου, ήταν αυτή που πέτυχε πρώτη γκολ με τον Καμαρά στο 26ο λεπτό, κόντρα στη ροή του αγώνα καθώς οι ερυθρόλευκοι ήταν αυτοί που είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Με την έναρξη της επανάληψης, οι ερυθρόλευκοι πίεσαν έντονα κι ευτύχησαν να ισοφαρίσουν αρκετά νωρίς, στο 54ο λεπτό, με γκολ του Γιενγκά καταφέρνοντας έτσι να μπουν ξανά στο παιχνίδι. Η πίεση συνεχίτηκε, ωστόσο, για δεύτερη φορά κόντρα στη ροή του αγώνα, οι Αγρινιώτες πήραν και πάλι κεφάλι στο σκορ στο 71ο λεπτό, με προβολή του Κουτσοσπύρου. Στη συνέχεια, οι Βολιώτες δεν κατάφεραν να κάνουν κάτι το ιδιαίτερο, γνωρίζοντας τελικά την ήττα με αυτό το 1-2. Μια ήττα, η οποία σε συνδυασμό με τη νίκη της Α.Ε.Π. Ηρακλής 1908 τον πετά τελείως εκτός από την ελπίδα για άνοδο, καθώς τερμάτισε 3ος με 9 βαθμούς. Πάνω από τους Ερυθρόλευκους του Βόλου, βρέθηκε η Α.Ε.Π. Ηρακλής 1908. Οι κτανόλευκοι της Θεσσαλονίκης, υποδέχτηκαν τη Νίκη Βόλου στο Καυταντζόγλειο, την οποία και συνέτριψαν με 4-0. Φυσικά, ο αγώνας δεν αντέχει κριτικής. Έτσι, με την ολοκλήρωση των 6 αγωνιστικών του πρωταθλήματος, η βαθμολογία διαμορφώθηκε όπως παρακάτω:

3

Η βαθμολογία αυτή, κατά τη γνώμη μου δεν μπορεί να θεωρείται τελική και σε καμμιά περίπτωση ο Παναιτωλικός δεν μπορεί να πανηγυρίζει από τώρα. Όπως έγραψα και σε προηγούμενη ανάρτηση, το λόγο πλέον έχει η δικαιοσύνη, η οποία και θα αποφασίσει ποιος τελικά θα ανέβει. Τι εννοώ με αυτό; Να υπενθυμίσω ότι μετά τα επεισόδια στο Αγρίνιο στον αγώνα μεταξύ Παναιτωλικού - ΑΣΚ Εθνικού Ολυμπιακού Βόλου 1937, υπάρχει σοβαρός κίνδυνος, η ομάδα του Αγρινίου να τιμωρηθεί με αφαίρεση 7(!) Βαθμών. Σε αυτή την περίπτωση η Βαθμολογία θα διαμορφωθεί όπως παρακάτω: