Σάββατο 15 Σεπτεμβρίου 2012

3η αγωνιστική - 1ο Μισό

Μετά από τη διακοπή για τις υποχρεώσεις της Εθνικής Ομάδας, η οποία ξεκίνησε στον προκριματικό όμιλο για τα τελικά του Μουντιάλ 2014 με 2 στις 2 νίκες, ξεκίνησε ξανά η Α' Εθνική Κατηγορία. Σήμερα έγιναν 3 παιχνίδια. Στην Κομοτηνή, ο ΠΑΟ παρουσιάστηκε κατώτερος του αναμενόμενου, χωρίς φαντασία και με αρκετή αστοχία. Έτσι επιβεβαιώθηκε ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου και με 1 γκολ από τον "πρώην" πράσινο Δημήτρη Παπαδόπουλο στο 83ο λεπτό  ο Πανθρακικός κέρδισε με 1-0. Νωρίτερα ο ΠΑΟ είχε γκολ με τον Τοτσέ, ο οποίος όμως ξεκίνησε από θέση Offside, οπότε η φάση ήταν ως μη γενόμενη. Αμυντικό προσανατολισμό είχε ο Πανθρακικός κι εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία του. Ο δε ΠΑΟ, με τέτοια εμφάνιση θα έχει πολύ δύσκολο έργο στο Europa League. Πρέπει άμεσα να διορθώσει πολλά... Στη Βοιωτία, έγινε ένα ματς που τα είχε όλα εκτός από γκολ. Χαμένο πέναλτι, ευκαιρίες αλλά και 3(!) κόκκινες κάρτες σε παίκτες της Βέροιες (όλες δικαιολογημένες όμως!). Τελικό αποτέλεσμα 0-0 και πρώτος βαθμός για τη Βέροια. Τέλος στο ματς του ΠΑΣ Γιάννινα με τον ΟΣΦΠ το ματς έληξε 1-2. Εδώ θα σταθώ στο γκολ που δέχθηκε ο ΟΣΦΠ, από λάθος συνεννόηση μεταξύ του τερματοφύλακα και του αμυντικού. Μπορεί αυτό να μην στοίχισε με τον ΠΑΣ. Ωστόσο απέναντι σε πιο δυνατές ομάδες όπως η Σάλκε, θα είναι ασυγχώρητο. Όσο για τον ΠΑΣ, μου άρεσε σε αυτόν τον αγώνα και ειδικά στα τελευταία λεπτά, πίεσε πολύ για να΄πάρει το βαθμό της ισοπαλίας.