Κυριακή 16 Σεπτεμβρίου 2012

3η Αγωνιστική της 1ης Κατηγορίας - 2η Ημέρα.

Σήμερα διεξήχθησαν 4 ακόμη αγώνες για το πρωτάθλημα της μεγάλης κατηγορίας. Η Κέρκυρα πήρε τον πρώτο της βαθμό στην έδρα της, μένοντας στο 1-1 με την Ξάνθη, η οποία και συνεχίζει στο πρωτάθλημα αήττητη. Στην Κρήτη ο Πλατανιάς έμεινε στο 0-0 με τον Ατρόμητο, ο οποίος σήμερα δεν παρουσίασε την καλή εικόνα των προηγούμενων παιχνιδιών. Αντίθετα ο νεοφώτιστος Πλατανιάς συνεχίζει να παρουσιάζεται σοβαρός και πιθανώς να αποτελέσει την ευχάριστη έκπληξη του πρωταθλήματος, ειδικά τώρα που επέστρεψε στη φυσική του έδρα. Στην Τούμπα, ο πολύ κακός στο 1ο και αρκετά βελτιωμένος στο 2ο ημίχρονο ΠΑΟΚ, κέρδισε με ανατροπή 2-1 τον Αστέρα Τρίπολης, με ένα πέναλτι το οποίο κατά τη γνώμη μου δεν ήταν (η μπάλα θεωρώ ότι βρήκε στήθος κι όχι χέρι στον ποδοσφαιριστή του Αστέρα). Ωστόσο νωρίτερα, σε καθαρό πέναλτι επί του Λώρενς, ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Καλός ο Αστέρας στο 1ο ημίχρονο, ανύπαρκτος στο 20 με εξαίρεση μια φάση που κατέληξε στο δοκάρι του Γλύκου. Το τελευταίο χρονικά ματς, ήταν αυτό μεταξύ ΑΕΚ και Άρη. Ένα ντέρμπι το οποίο φέτος έχει πολλές ιδιαιτερότητες καθώς οι δύο ομάδες, λόγω της μη αδειοδότησης, έχασαν πολλούς ποιοτικούς ποδοσφαιριστές και αναγκάστηκαν να στήσουν νεανικές ομάδες με πολύ χαμηλό μπάτζετ. Από την αρχή του πρωταθλήματος έδειξαν χτυπητές αδυναμίες. Ειδικά για τον Άρη πρέπει να πω ότι ενώ έδειξε μια δεμένη άμυνα, επιθετικά φάνηκε πολύ λίγος και θέλει πολλή δουλειά. Βέβαια η κάθετη μπαλιά του Καπετάνου και το ωραίο πλασέ του Αγκάνθο πρέπει να καταμετρηθεί στα θετικά. Η ΑΕΚ αντίθετα δείχνει σημάδια βελτίωσης σε σχέση με την ήττα της με 1-0 από τον Αστέρα στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, αλλά σε καμμιά περιπτωση δεν θυμίζει... ΑΕΚ... πιο πολύ θα έλεγα μια μικρομεσαία ομάδα με στόχο την παραμονή. Στο μεταξύ τους ματς είδα κακό θέαμα, με μια ΑΕΚ να προσπαθεί επιθετικά αλλά να μην μπορεί κι έναν ανύπαρκτο επιθετικά Άρη, να αμύνεται μαζικά. Τελικό αποτέλεσμα 1-1.